Stworzenie nowoczesnego portalu o gryfonikach

LOGOWANIE
Login:

Hasło :
Zapamiętaj mnie:Rejestracja użytkownika tutaj!
Odzyskanie hasła tutaj!

 
VIDEOGALERIA

Maruszka na pochylni


[pokaż więcej]
POLECAMY

SZUKAJ
Dział:
Klucz:
FOTOGALERIA
Data dodania: 1435842261
Data dodania: 1474553388
Data dodania: 1436223117


[pokaż więcej]
HODOWLE

[pokaż więcej]
ARTYKUŁY


[pokaż więcej]ARTYKUŁ


Artykuł do przeczytania.

Wzorzec rasy Gryfonek

Wygląd ogólny:

Griffon powinien być inteligentny, czujny, wytrzymały, a jego budowa krępa, ciało krótkie, przyciągający uwagę swym prawie przypominającym człowieka wyrazem. Gryfonik brukselski i belgijski to psy szorstkowłose, natomiast gryfonik brabancki jest krótkowłosy, wszystkie z nich różnią się również kolorem, ale oprócz warstwy, nie ma między nimi żadnej różnicy.

Wielkość, prawidłowe proporcje:

Rozmiar – Waga gryfoników powinna wynosić od 3, 5 kg do 6 kg.

Proporcja – jego długość tułowia, od przedniego punktu wyznaczonego stawem ramieniowym, do najbardziej wysuniętego ku tyłowi punkt zadu musi być jak najbliższa wysokości w kłębie.

Głowa:

W przypadku gryfonika jest ona najbardziej charakterystyczną, a zarazem przykuwającą uwagę częścią ciała. Jest ona dosyć duża, w proporcji do tułowia, o prawie ludzkim wyrazie. Jego szata w tej części ciała jest twarda, stojąca i zmierzwiona, trochę dłuższa jest ona na nad oczami, kufie, policzkach oraz brodzie, w ten sposób tworząc obramowanie głowy.

Oczy – są szeroko rozstawione, duże, czarne lub brązowe, jak najciemniejsze, widoczne i mocno otwarte. Rzęsy długie i czarne. Powieki obszyte czarnym pigmentem.

Uszy – są małe i osadzone dość wysoko na głowie i oddalone znacznie od siebie. *Mogą być przycięte lub naturalne.

Czaszka – jest duża i okrągła, a czoło mocno zaokrąglone.

Nos – bardzo czarny, krótki i osadzony na poziomie oczu.

Wargi – czarne i obie, czyli górna i dolna warga muszą być ścisłe i ściśle przylegać, ale górna warga nie może zasłaniać dolnej wargi.

Szczęka/zęby – żuchwa powinna być wygięta ku górze, dość szeroka, niezwężająca się i wystająca przed szczękę. Siekacze górne oraz dolne muszą być ustawione równo w linii prostej. Pysk zamknięty w taki sposób, żeby nie były widoczne żeby oraz język.

Szyja, sylwetka:

Szyja – musi być średniej długości i płynnie przechodzić w barki.

Tułów – długość tułowia powinna być równa wysokości psa w kłębie. Jego ogólny wygląd jest trochę kwadratowy i mocny.

Kłąb – lekko zaznaczony.

Grzbiet – prosty, krótki i mocny.

Klatka piersiowa – szeroka, głęboka do łokci. Przedpiersie wyraźnie zaznaczone, a żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate i nie płaskie.

Kończyny przednie:

Kończyny przednie są średniej długości, proste w kości, dobrze umięśnione, ustawione umiarkowanie szeroko. Śródręcze krótkie i mocne. Łapy okrągłe, małe i zwarte, niewykręcone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Palce ściśle zwarte, a pazury czarne lub jak najciemniejsze.

Kończyny tylnie:

Kończyny tylne z mocnym kośćcem, równoległe, a ich kątowanie musi być proporcjonalne do przednich kończyn.

Zad:

Zad gryfonika powinien być szeroki, płaski albo lekko opadający.

Ogon:

Ogon gryfonika musi być wysoko osadzony oraz noszony dosyć wysoko. *Ogon, jeśli kopiowany, to skracany jest o 2/3 długości. Natomiast niekopiowany noszony jest w górze, z końcem ogona zwróconym w stronę grzbietu, ale nieprzylegający do niego, ani niezakręcony.

Szata:

Gryfonik brukselski oraz gryfonik belgijski posiadają szatę szorstkowłosą z podszyciem, lekko falista, ale nielokowana, powinna być trymowana. Natomiast gryfonie brabancki to pies, którego szata jest krótkowłosa, czyli gładka. Jeśli chodzi o umaszczenie gryfonika brukselskiego to jest ono rude, rdzawe, choć niewielka ilość czarnej barwy w okrywie włosowej głowy jest dozwolona. Umaszczenie gryfonika belgijskiego to czarne, czarne podpalane, przy czym podpalanie musi być jednolite i wysycone w kolorze. Widoczne ono jest na kończynach przednich, łapach, aż do nadgarstków. Natomiast na kończynach tylnich, na łapach, aż do stawów skokowych i dalej przechodzi w stronę wewnętrzną kończyn. Widać je także na klatce piersiowej, na policzkach, nad oczami, wewnątrz uszu, poniżej ogona oraz wkoło odbytu. Natomiast, jeśli chodzi o gryfonika brabanckiego to jego umaszczenie jest takie same jak u gryfonika brukselskiego i belgijskiego, jak również u wszystkich tych trzech ras pojedyncze białe włosy, które zdarzają się na klatce piersiowej są tolerowane, ale niezbyt pożądane.

Chód

Mocny, równoległy ruch kończyn, z prawidłową akcją kończyn tylnych.

Temperament

Inteligentny, czujny i wrażliwy, dumny, zdecydowanie przywiązany do swojego właściciela, nie bojaźliwy, ale także i nie agresywny.

Samce gryfonika muszą mieć dwa normalnie wyglądające jądra, które są całkiem wpuszczone do worka mosznowego.

*Wszystkie psy urodzone w Polsce po 01.01.2012r. muszą mieć pozostawione naturalne uszy i ogony.

Każdy użytkownik portalu może dodawać komentarze do artykułów na naszym forum. Dodaj komentarz


(2013-01-24 18:42:34)

Dodaj opinię


Uwaga!
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu GRIFFONS.PL w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!Aby powrócić do spisu artykułów, kliknij tutaj!

PARTNERZY


Partner: GRIFFONS.PL

[pokaż więcej]

SZCZENIĘTA
Z Wulkanu Serc FCI

[pokaż więcej]
NA SPRZEDAŻ
CHERRY LADY
[pokaż więcej]
PSY
Dexter Park Ridge

[pokaż więcej]
SUKI

[pokaż więcej]
MŁODZIEŻ
JUSTIN Hell on Wheels

[pokaż więcej]
W PAMIĘCI

Gilbert Mawpet

[pokaż więcej]

Copyright © 2013 GRIFFONS.PL Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.