Stworzenie nowoczesnego portalu o gryfonikach

LOGOWANIE
Login:

Hasło :
Zapamiętaj mnie:Rejestracja użytkownika tutaj!
Odzyskanie hasła tutaj!

 
VIDEOGALERIA

Dogs 101 - Brussels Griffon


[pokaż więcej]
POLECAMY

SZUKAJ
Dział:
Klucz:
FOTOGALERIA
Data dodania: 1373210685
Data dodania: 1405361530
Data dodania: 1374155636


[pokaż więcej]
HODOWLE

[pokaż więcej]
ARTYKUŁY


[pokaż więcej]ARTYKUŁ


Artykuł do przeczytania.

Szkolenie klikerem

Jeśli chodzi o szkolenie gryfoników, to jest ono dosyć trudne i uciążliwe, a od właściciela wymaga ogromnego wysiłku, determinacji i dużo cierpliwości. Dlatego w przypadku gryfoników bardzo sprawdza się obecnie coraz bardziej popularna metoda szkolenia, a mianowicie jest nią szkolenie klikerem. Szkolenie klikerowe, czyli z angielskiego clicker training to metoda szkolenia, w której używa się nagradzania, czyli tak zwanego pozytywnego wzmocnienia, oczywiście za odpowiednie zachowanie. W momencie, gdy to odpowiednie zachowanie będzie osiągnięte, wtedy jest ono zaznaczone dźwiękiem klikera.

Ten wyróżniający się dźwięk popularniej nazywany jest tak zwanym mostem pomiędzy zachowaniem, a nagrodą. Takie klikerowe szkolenie oparte jest na zasadzie, że pozytywne zachowanie, które będzie nagrodzone, na pewno będzie powtórzone przez psa. Jest to również doskonały sposób na porozumiewanie się ze swoim, gryfonikiem, jest on bardzo jasny, precyzyjny, a przede wszystkim bardzo prosty dla niego do zrozumienia. Celem takiego szkolenia jest przede wszystkim zrozumienie przez psa, że to jego prawidłowe zachowanie powoduje, że nagroda się pojawia. Gryfonik wtedy daje od siebie oczekiwane przez nas zachowanie, bo wie, że to jest w jego interesie, a w takim przypadku nasz cel staje się również celem psa. Taka sama, całkowita zgodność interesów umożliwia nam posiadanie gryfonika, który będzie wykonywał nie tylko nasz komendy z zadowoleniem, ale przede wszystkim psiaka, który będzie naszym partnerem, a nie naszym niewolnikiem.

Czym więc jest kliker? Więc kliker to nieduże pudełeczko, które wydaje odgłos typu klik – klak, a jego rola w tym szkoleniu jest bardzo ważna, gdyż podczas uczenia gryfonika różnych zachowań bardzo istotne jest, żeby otrzymał on nagrodę w momencie, gdy otrzymamy pożądane zachowanie, a jeśli my będziemy robić to sami to niestety ten czas może być trochę opóźniony. Dlatego właśnie używa się klikera, dzięki temu z wielką dokładnością możemy określić gryfonikowi, prawidłowe zachowanie, o które nam chodzi. Każdy taki klik – klak dla gryfonika oznacza, że dostanie on swoją nagrodę, za to, co robił w momencie kliknięcia. Wiele osób na pewno zastanawia się, czy jest to na pewno konieczne, jeśli my sami możemy naszego pupila nagrodzić, a więc spróbujemy te wątpliwości rozwiać. Dźwięk, który kliker wydaje jest bardzo specyficzny, a przy tym bardzo wyróżnia się spośród wielu odgłosów, które słyszy on, na co dzień. Na pewno tego dźwięku nie pomylimy z żadnym innym, a przede wszystkim zawsze będzie mu się kojarzył z nagrodą. We wszystkich metodach szkolenia, najważniejszym elementem jest właśnie szybkość naszej reakcji, a odpowiedź na takie prawidłowe musi być po prostu natychmiastowa, liczy się ułamek sekundy, a dźwięk klikera jest zdecydowanie bardzo szybki. Kliknąć można natychmiast, w momencie odpowiedniego zachowania gryfonika. Pochwała słowna, czy podanie przez nas smakołyku trwa o wiele dłużej. Pies w tym czasie zdąży już zrobić coś innego, zanim dostarczymy mu nagrodę i wtedy nasze nagrodzenie tego zachowania nie będzie dokładne, a co za tym idzie, również nie będzie ono skuteczne. Bardzo szybko również możemy zdekoncentrować gryfonika, jeśli będziemy mówić do niego zbyt wiele. Dźwięk klikera dokładnie akcentuje odpowiedni moment i dla psa oznacza to, że właśnie zdobył nagrodę, jak również i to, że to, co właśnie zrobił, było całkowicie prawidłowe i dlatego otrzymał on smakołyk. A więc tak, jesteśmy właścicielami gryfonika, jak również mamy w swoich rękach kliker i bardzo chcemy naszego pupila nauczyć kilku ważnych rzeczy, czyli, w jaki sposób możemy otrzymać od niego prawidłowe zachowanie, warte nagrodzenia? Wyróżniamy trzy metody na otrzymanie pożądanego zachowania, a należą do nich, między innymi:

1. Naprowadzanie, czyli zachęcamy gryfonika, w jakiś sposób do konkretnego zachowania np. możemy mu prowadzić smakołyk przed jego nosem w taki sposób, żeby ustawił się on w odpowiedniej pozycji, a jeśli wykona dobrze to zadanie to wtedy klikamy i otrzymuje on nagrodę;

2. Wyłapywanie, ono również polega na zachęcaniu psa, w jakiś sposób do pożądanego zachowania, a jeśli wykona on daną czynność to natychmiast reagujemy klikiem oraz nagrodą;

3. Kształtowanie polega na klikaniu drobnych zachowań, które w rezultacie doprowadzą do końcowego odpowiedniego zachowania, czyli tak zwane mówienie gryfonikowi „ciepło, ciepło”, czyli kilkakrotne nagradzanie, aż do uzyskania całkowitego, pożądanego zachowania.

Każdy użytkownik portalu może dodawać komentarze do artykułów na naszym forum. Dodaj komentarz


(2013-01-22 01:12:16)Dodaj opinię


Uwaga!
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu GRIFFONS.PL w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!Aby powrócić do spisu artykułów, kliknij tutaj!

PARTNERZY


Partner: GRIFFONS.PL

[pokaż więcej]

SZCZENIĘTA
Z Wulkanu Serc FCI

[pokaż więcej]
NA SPRZEDAŻ
CHERRY LADY
[pokaż więcej]
PSY
Dexter Park Ridge

[pokaż więcej]
SUKI

[pokaż więcej]
MŁODZIEŻ
JUSTIN Hell on Wheels

[pokaż więcej]
W PAMIĘCI

Gilbert Mawpet

[pokaż więcej]

Copyright © 2013 GRIFFONS.PL Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.