Stworzenie nowoczesnego portalu o gryfonikach

LOGOWANIE
Login:

Hasło :
Zapamiętaj mnie:Rejestracja użytkownika tutaj!
Odzyskanie hasła tutaj!

 
VIDEOGALERIA

Volver - Chcę


[pokaż więcej]
POLECAMY

SZUKAJ
Dział:
Klucz:
FOTOGALERIA
Data dodania: 1401305608
Data dodania: 1435685286
Data dodania: 1435684394


[pokaż więcej]
HODOWLE

[pokaż więcej]
ARTYKUŁY


[pokaż więcej]ARTYKUŁ


Artykuł do przeczytania.

Nosówka – czy może ona dotknąć Gryfonika?

Na samym początku pisania tego artykułu powinniśmy odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, a więc tak nawet gryfonik może zachorować na nosówkę, gdyż on również jest psem. Nosówka u psów to nie tylko najstarsza, ale również dosyć poważna choroba wirusowa. Od wielu lat na tą niebezpieczną chorobę chorują gatunki zwierząt psowatych, łasicowatych, a także szopowatych. Ostatnimi czasy nastąpiła nagła ewolucja chorobotwórczości nosówki. Pod koniec lat osiemdziesiątych, dwudziestego wieku na tą chorobę masowo zaczęły ginąć foki, morświny, ale także delfiny. W latach dziewięćdziesiątych nosówka doprowadziła również do śmierci lwów, które mieszkały w rezerwacie Serengeti w Tanzanii, a także i konie w Australii. Nas oczywiście interesuje nosówka u psów, a w szczególności u gryfoników. Na tą chorobę najczęściej mogą zachorować szczeniaki, w wieku 3 – 6 miesięcy. Nosówka u psów jest to choroba wirusowa, którą zarazić się można poprzez kontakt bezpośredni, czyli przez lizanie i wąchanie albo pośredni, czyli na przykład przez kontakt z trawnikiem. Oczywiście jak każda choroba, także i nosówka daje objawy, które mogą świadczyć o tym schorzeniu, a należą do nich:

• Postać oddechowa nosówki – po kilkudniowym okresie inkubacji rozpoczyna się choroba, której przebieg przede wszystkim zależy od sił obronnych naszego gryfonika. Pierwsze objawy, które można wtedy zauważyć, to przeważnie wysoka temperatura, która wynosi około 40 stopni Celsjusza, ale również zmiany w gardle i węzłach chłonnych, podżuchwowych. Po kilku dniach do tych objawów dochodzi także katar, zapalenie spojówek oraz kaszel;

• Postać pokarmowa nosówki – po około dziesięciu dniach w tym właśnie przypadku nosówki, bardzo często dochodzą objawy ze strony układu pokarmowego, czyli takie jak: wymioty, biegunka, a także brak apetytu. Po około 3 – 4 tygodniach leczenia, gdy przeważnie stwierdzamy, że choroba ta jest już za nami, to wtedy może pojawić się postać nerwowa albo skórna, co dosyć bardzo często się zdarza;

• Postać nerwowa lub skórna nosówki – postać nerwowa jest to najbardziej przykra postać nosówki, która objawia się drżeniem kończyn, żuchwy, a nawet czasem mogą wystąpić porażenia. Drżenie żuchwy powoduje toczenie piany z pyska, dlatego bardzo często jest ona mylona z wścieklizną. Jeśli chodzi o postać skórną nosówki, to ujawnia się ona często w formie tak zwanej "Choroby twardej łapy", która polega na zgrubieniu skóry podeszew łap.

Nosówka nawet u gryfoników jest dosyć trudna do wyleczenia i frustruje ona nawet weterynarzy, ponieważ jest to choroba wirusowa to niestety nie ma na nią leku, a tylko stosowane jest leczenie objawowe, a polega ono na leczeniu powikłań, a także na wzmocnieniu odporności u naszego pupila. Weterynarze, ale nie tylko oni, gdyż sami właściciele także są sfrustrowani tą chorobą, a to dlatego, że wiąże się ona z długością leczenia, potrafi przekroczyć nawet miesiąc, ale również tym, że dosyć często się zdarza, że objawy kliniczne są czasowo maskowane i nigdy niestety nie można mieć całkowitej pewności, że nie będzie jej nawrotu, ani że po jakimś czasie nie dojdzie do wystąpienia objawów nerwowych. Jeśli uda nam się zwalczyć nosówkę, to bardzo często dochodzi do powikłań, a te mogą się ujawnić w postaci niedorozwoju zębów stałych, jeśli gryfonik, czy innej rasy pies zachorował podczas wymiany zębów, ale i tak bardziej niebezpiecznym powikłaniem może być padaczka, która często występuje u psów, które cierpiały na formę nerwową nosówki. Oczywiście można skutecznie zapobiec tej chorobie, poprzez stosowanie szczepionek, które powinno się zastosować w wieku 8 oraz 12 tygodni. Jeśli tylko zaczniemy podejrzewać, że nasz piesek mógł kontaktować się ze zwierzęciem, które jest chore na nosówkę, ale objawy kliniczne są nie dostrzegalne, bo jeszcze nie wystąpiły, to w takim przypadku można spróbować zastosować surowicę. Natomiast późniejsze podanie surowicy, w momencie, gdy objawy kliniczne już się pojawiły nie ma żadnego sensu. Niestety, dlatego, że rasa Griffon nie jest zbytnio popularną rasą psów to wiele właścicieli tego niezwykłego psiaka po prostu nie ma zielonego pojęcia, na co jego pupil może zachorować, dlatego tak bardzo ważne jest poznanie tej rasy, a przede wszystkim pamiętanie, że gryfonik również jest psem, a więc mogą go dopaść wszelkie psie choroby i schorzenia.

Każdy użytkownik portalu może dodawać komentarze do artykułów na naszym forum. Dodaj komentarz


(2013-01-22 16:31:10)

Dodaj opinię


Uwaga!
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu GRIFFONS.PL w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!Aby powrócić do spisu artykułów, kliknij tutaj!

PARTNERZY


Partner: GRIFFONS.PL

[pokaż więcej]

SZCZENIĘTA
Z Wulkanu Serc FCI

[pokaż więcej]
NA SPRZEDAŻ
CHERRY LADY
[pokaż więcej]
PSY
Dexter Park Ridge

[pokaż więcej]
SUKI

[pokaż więcej]
MŁODZIEŻ
JUSTIN Hell on Wheels

[pokaż więcej]
W PAMIĘCI

Gilbert Mawpet

[pokaż więcej]

Copyright © 2013 GRIFFONS.PL Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.