Stworzenie nowoczesnego portalu o gryfonikach

LOGOWANIE
Login:

Hasło :
Zapamiętaj mnie:Rejestracja użytkownika tutaj!
Odzyskanie hasła tutaj!

 
VIDEOGALERIA

Gryfonik brukselski w filmie: As Good as It Gets


[pokaż więcej]
POLECAMY

SZUKAJ
Dział:
Klucz:
FOTOGALERIA
Data dodania: 1494769889
Data dodania: 1494769935
Data dodania: 1374151530


[pokaż więcej]
HODOWLE

[pokaż więcej]
ARTYKUŁY


[pokaż więcej]ARTYKUŁ


Artykuł do przeczytania.

Biegunka u gryfoników

Biegunka u wszystkich ras psów, nie tylko u gryfoników jest najczęstszą dolegliwością związaną z chorobami układu pokarmowego. Potrafi być ona dla gryfonika, jak i innych psów bardzo niebezpieczna, gdyż nieleczona biegunka może doprowadzić nawet do poważnych spustoszeń w jego organizmie, wycieńczenia organizmu, a nawet do śmierci i dotyka to najbardziej szczeniąt i młodych psów. Biegunka to nic innego, jak po prostu oddawanie z większą niż zwykle częstotliwością kału o wodnistej konsystencji, czasami może być on z domieszką krwi lub śluzu. Doprowadza ona do poważnych braków w gospodarce wodnej, czyli gryfonik się po prostu odwadnia, jaki również do zaburzeń elektrolitowych. Organizm jego nie jest wtedy właściwie odżywiony. Biegunka przeważnie występuje w dwóch postaciach, czyli biegunka ostra oraz biegunka przewlekła. Biegunka ostra charakteryzuje się gwałtownością i tym, że pojawia się ona nagle. Najczęściej ustępuje na skutek leczenia objawowego. Jeśli jednak po około 1 – 2 tygodniach leczenia nie ustąpi, to może przejść w postać przewlekłą. Wtedy trzeba zbadać podstawową przyczynę wystąpienia biegunki. Kiedy u naszego gryfonika zauważymy charakterystyczne objawy biegunki, to natychmiast musimy się z nim udać do lekarza weterynarii. Przyczyną biegunki może być niewłaściwa dieta, ale również choroba wirusowa, a ta na pewno jest już znacznie poważniejszym problemem. Najczęstszymi przyczynami biegunki mogą być:

• Nieodpowiednia karma;

• Zepsute, czy nieświeże jedzenie;

• Nietolerancja na składniki karmy;

• Nagła zmiana pokarmu;

• Alergia pokarmowa;

• Przejedzenie po dłuższej głodówce;

• Stan zapalny jelit;

• Zatrucia;

• Podrażnienia w okolicy układu pokarmowego;

• Nowotwory;

• Infekcje bakteryjne układu pokarmowego;

• Choroby wirusowe;

• Reakcja poszczepienna;

• Zapalenie trzustki;

• Inwazja robaków;

• Obecność pierwotniaków w układzie pokarmowym;

• Mocny stres;

• Choroby metaboliczne;

• Przyjmowanie antybiotyków, czy innych leków;

• Zastosowanie środka na odrobaczanie.

Przede wszystkim tego problemu nie wolno bagatelizować, a więc jeśli tylko zauważymy, że nasz gryfonie cierpi z powodu biegunki, to koniecznie musimy udać się z nim do lekarza weterynarii, a następnie przestrzegać ściśle jego zaleceń. Na samym początku leczenia biegunki konieczne jest uzupełnienie niedoborów wody oraz elektrolitów w organizmie gryfonika. Jak również będzie trzeba zastosować głodówkę trwającą około 24 – 48 godzin, która pozwoli jelitom psa na zregenerowanie się i odpoczynek. Późniejsza dieta, którą zaczniemy wprowadzać musi być łagodna dla jelit oraz lekkostrawna. Najlepiej w takim przypadku podać gryfonikowi gotowane mięso drobiowe, zmiksowane z ugotowanym ryżem i marchewką. Oczywiście można również zastosować specjalną karmę dla psów z zaburzeniami jelitowo – żołądkowymi. Pod żadnym pozorem przy dolegliwościach biegunkowych niewolno podawać gryfonikowi mleka krowiego, gdyż może ono nasilić biegunkę, powinien pić jedynie wodę. Weterynarz może zalecić podanie naszemu gryfonikowi węgla aktywnego, który zwiąże wszelkie toksyny, uniemożliwiając ich wchłanianie się do organizmu. Można również zastosować preparaty elektrolitowe, typu Smecta, czy środki działające osłonowo i łagodząco na błonę śluzową jelit. Przy mocnym odwodnieniu najczęściej lekarz weterynarii stosuje nawadnianie i odżywianie za pomocą kroplówek. Jeśli jednak okaże się, że pierwotnym problemem wystąpienia biegunki jest jakaś choroba, to w takim przypadku konieczne jest podjęcie działań, które zlikwidują przyczyny biegunki.

Każdy użytkownik portalu może dodawać komentarze do artykułów na naszym forum. Dodaj komentarz


(2013-01-29 05:07:25)

Dodaj opinię


Uwaga!
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu GRIFFONS.PL w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!Aby powrócić do spisu artykułów, kliknij tutaj!

PARTNERZY


Partner: GRIFFONS.PL

[pokaż więcej]

SZCZENIĘTA

[pokaż więcej]
NA SPRZEDAŻ
FABIOLA
[pokaż więcej]
PSY
Dexter Park Ridge

[pokaż więcej]
SUKI

[pokaż więcej]
MŁODZIEŻ
JUSTIN Hell on Wheels

[pokaż więcej]
W PAMIĘCI

Gilbert Mawpet

[pokaż więcej]

Copyright © 2013 GRIFFONS.PL Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.